Geriausi iš geriausių

Geriausi iš geriausių„S. Pellegrino“ geriausių restoranų penkiasdešimtukas pirmąsyk buvo sudarytas 2002 metais. Dabar tai vienas svarbiausių kulinarijos įvykių pasaulyje, pristatantis geriausias valgymo vietas šioje žemėje ir kasmet sukeliantis karštus ginčus tarp gastronomų.

Pirmaisiais metais šį sąrašą sudarė nedidelė grupelė entuziastų. Dabar už tai atsakinga akademija „Nespresso World‘s 50 Best“, vienijanti tūkstantinę grupę garsių bei žinomų maisto kritikų ir žymių asmenų, susijusių su kulinarijos pasauliu.

Šio penkiasdešimtuko paskelbimo ceremonija kasmet sulaukia vis daugiau spaudos dėmesio, o į apdovanojimų vakarą, vykstantį Londone, susirenka dauguma garsiausių vyriausiųjų virėjų bei restoranų savininkų.

Akademija
Svarbiausia šio sąrašo grandis yra akademija. Ją sudaro specialistų grupė, suskirstyta į 22 regionus (Prancūzijos, Šiaurės Europos, Pietų Amerikos, Australijos ir kt.). Kiekvienas akademijos narys balsuoja už penkis, jo manymu, geriausius restoranus, tad nėra jokių išankstinių sąrašų ar nominantų. Tačiau yra tam tikros taisyklės. Du restoranai šiame sąraše gali būti iš tos pačios šalies, kurios pilietis yra pats narys, kiti trys – būtinai iš kitų šalių. Niekas negali balsuoti už savo paties restoraną, jei tokį turi, taip pat negali balsuoti už restoraną, kuriame lankėsi vėliau nei prieš aštuoniolika mėnesių.

Tarp akademijos narių yra ir lietuvis, „La Provence“ savininkas Arūnas Oželis. Jis priklauso Šiaurės Rytų Europos akademijos regionui. Šios grupės pirmininkas – žymus restoranų kritikas suomis Kennethas Narsas, rašantis ne tik geriausiems Suomijos kulinarijos bei vyno kultūros žurnalams, bet ir vedantis savo radijo laidą apie maistą. Lietuva šiame akademijos regione yra kartu su dar septyniomis valstybėmis – Baltarusija, Estija, Suomija, Grenlandija, Islandija, Latvija ir Ukraina. Iš viso jos turi 30 balsų. Beje, regionų narių skaičius kasmet didėja, atsižvelgiant į atidarytus naujus restoranus, restoranų veiklą ir kulinarinius įvykius. Tad kasmet Lietuvos atstovų gali daugėti – jei tik restoranų kultūra šalyje kils.

Apdovanojimai už gyvenimo nuopelnus
Nuo 2005 m. kartu su „S. Pellegrino“ geriausių restoranų penkiasdešimtuko sąrašu skelbiamas ir asmuo, kuriam skiriamas „American Express“ apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus. 2007 m. juo apdovanota Alice Waters – amerikietiškosios virtuvės „motina“. Ji dažnai vadinama „svarbiausiu asmeniu Šiaurės Amerikos kulinarijos istorijoje“. Daugelis pripažįsta, kad Alice Waters yra įtakingiausia virtuvės meistrė Amerikoje, kulinarinius šedevrus gaminanti jau daugiau nei 50 metų.

Jaunystėje Alice Waters baigė prancūzų kultūros studijas Berklio universitete Kalifornijoje, vėliau buvo išvykusi į Prancūziją. Į gimtinę grįžo su mintimi – „Noriu karštų prancūziškųjų batonų ir didelio puodo kavos su pienu pusryčiams bei civilizuotų patiekalų pietums“. Todėl 1971 m. gimtajame Berklio mieste kartu su draugais nusprendė atidaryti restoraną „Chez Panisse“ ir įgyvendinti savo norus.

Restoranas laikėsi įprastų taisyklių – švieži, sezoniniai, vietiniai maisto produktai, kasdien keičiamas valgiaraštis, o kaina – nekintanti. Šiais laikais tokia pozicija nieko nestebina, bet 1971 m. Amerikoje tai buvo revoliucinės idėjos.

1996 m. 25-ojo „Chez Panisse“ gimtadienio proga Alice Waters įsteigė „Chez Panisse“ fondą, kuris lig šiol siekia pakeisti amerikiečių mitybos įpročius ir tai daro rengiant specialias pamokas mokyklose.

2006 m. šis apdovanojimas teko broliams Albertui bei Micheliui Rouxams už restoraną „Le Gavroche“, atidarytą Londone prieš keturis dešimtmečius. Tai pirmasis restoranas D. Britanijoje, iškovojęs „Michelin“ žvaigždutę. Beje, jis pirmasis Anglijoje iškovojo ir antrąją bei trečiąją žvaigždutes.

2005 m., kai pirmąsyk buvo įsteigtas „American Express“ apdovanojimas, jį pelnė Paulas Bocuse’as – prancūzų virtuvės „ambasadorius“. Jo restoranas „Collonges-au-Mont-d’Or“ jau nuo 1959 m. stebina kulinarijos šedevrais, o restorano virtuvėje teko padirbėti daugeliui dabar gerai žinomų virėjų. Beje, jau du dešimtmečius vyksta kasmetis kulinarinis „Bocuse d‘Or“ turnyras – neoficialios pasaulio kulinarų varžybos.


Tai, ko galbūt dar nežinojote apie geriausius pasaulio restoranus

„El Bulli“ (1 vieta) – pirmasis virtuvės vadovo Ferrano Adrià darbas buvo indų plovėjo. Jis įsidarbino tam, kad vėliau galėtų vasaros atostogas praleisti naktinių klubų ir linksmybių iki ryto mekoje – Ibizos saloje.

„The Fat Duck“ (2 vieta) – restorano savininko Hestono Blumenthalio pomėgis – kikboksas. O jaunystėje buvo breiko šokėjas.

„Pierre Gagnaire“ (3 vieta) – restorano sielai Pierre’ui Gagnaire’ui yra tekę padirbėti ir prancūzų karinio jūrų laivyno virtuvėje.

„The French Laundry“ (4 vieta) – per praėjusius metus restoranas savo svečiams patiekė 24 tūkstančius austrių ir daugiau kaip 200 kg ikrų.

„Tetsuya“ (5 vieta) – virtuvės šefas Tetsuya Wakuda yra toks užsiėmęs, kad per 14 metų savo restorane valgė tik sykį, tačiau iš nuovargio užmigo prie staliuko.

„Mugaritz“ (7 vieta) – restorano virtuvės vadovo Andonio Luiso Adurizo ryškiausias charakterio bruožas – perfekcionizmas: jis dvejus metus studijavo chemines sukrešėjimo reakcijas tam, kad nepriekaištingai išvirtų kiaušinį.

„Hof van Cleve“ (14 vieta) – virtuvės vadovo Peterio Goossenso gaminami patiekalai – aukščiausios klasės, tačiau jis pats dievina nešvankius juokelius.


Nuorodos

„S. Pellegrino“ 50-ies geriausių restoranų sąrašai

Restoranas „El Bulli“

Stalo gido publikacijos apie geriausius iš geriausių

“The Fat Duck“: kulinarijos pasaulis kaip nuostabus nuotykis

Parašykite komentarą

Filed under Maistas, Restoranai

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s